Yurtdışı EğitimYurtdışı Üniversite EğitimiAmerika Üniversite Eğitimi

21 Kasım 2019
Amerika

Amerika, yurtdışında üniversite okumak isteyen adaylar tarafından çok tercih edilmektedir. Dünyadaki uluslarası öğrencilerin yaklaşık üçte biri Amerika’yı tercih etmektedir.

Dört bine yakın üniversitesi olan Amerika, bilim, sanat, teknoloji ve eğitimin dünyadaki en gelişmiş ülkesi olarak bilinir. Öğrenciler kaliteli ve üst seviye eğitim almanın yanı sıra, çok çeşitli kültürleri bir arada yaşama ve deneyimleme fırsatına da sahip olmaktadır. Yurtdışı eğitimi için Amerika’yı tercih eden öğrenciler, hem dünyanın en geçerli dilini öğrenecekler, hem de dünya’nın en prestijli üniversitelerinden diploma alacaktır.

Amerika’da okurken de çalışma imkanları mevcuttur. 4 yıllık eğitim yapan bir öğrenci CPT (CurricularPractical Training) sistemine başvurabilir ve eğitim hayatı boyunca haftada 20 saate kadar kampüs içinde çalışma hakkına sahip olur. Ayrıca mezuniyetinin hemen öncesinde OPT (Optional Practical Training)’e başvuran öğrenciler, mezuniyetleri sonrasındaki yıl için geçerli olacak ve haftada 40 saat çalışma imkânı sağlayacak belgeyi edinebilirler. İlk yılın sonunda OPT süresi dolan öğrenciler opsiyonel olarak 1 yıl daha uzatma şansına sahiptir.

Amerika, dünyanın en iyi üniversitleri sıralamasında da açık ara en çok üniversite sokan ülkedir.

 • MIT (Massachusetts Institue of Technology) (1st – QS)
 • Stanford University (2nd – QS)
 • Harvard University (3rd – QS)
 • California Institute of Technology (4th – QS)
 • University of Chicago (9th – QS)
 • Princeton University (13th – QS)
 • Cornell University (14th – QS)
 • Yale University (16th – QS)
 • Johns Hopkins University (17th – QS)
 • Columbia University (18th – QS)
 • University of California, Berkeley (27th – QS)

Amerika’da yüksek öğrenim yapmak isteyen öğrenciler içinde iyi bir lise not ortalamasına sahip olanların şansı artmaktadır. Ayrıca IELTS ve TOEFL gibi dil yeterlilik sınavlarından yeterli skor almak gerekmektedir. Amerika’daki üniversitelerin hemen hemen hepsinde SAT adı verilen yeterlilik sınavı da şart koşulmaktadır.    

Amerika’da üniversitelerde eğitim genellikle Eylül ve Ocak aylarında başlar. Eylül ayında eğitime başlamayı planlayan öğrencilerin, bir önceki yılın Ocak-Şubat aylarına kadar başvurularını tamamlamış olmaları önerilmektedir. Başvuru platformları bu aylarda son bulmakta ve bundan sonraki dönemde üniversiteler belgeleri değerlendirmeye almaktadır.

Yaşam:

Harika şehirleri ve doğasıyla Amerika görsel açıdan oldukça zengin bir ülkedir. Farklı kültürlere ev sahipliği yapan ve dünyanın en çok göçmenlik talep edilen ülkesi olan Amerika’da yaşamak çok makul bütçelerle olamayabilir. Eğitim ve yaşam maliyetleri eyaletten eyalete değişmekte ve zorlayıcı olabilmektedir.

Bize Ulaşın
Türkiye Ofisi
Officium Beytepe 9. Kat No:105, Beytepe, Kanuni Sultan Süleyman Blv, 06800 Çankaya/Ankara
+90 (535) 662 88 66
+90 (312) 235 80 85
+90 (312) 235 80 86
+90 (536) 772 70 10
hello@woo.com.tr
Londra Ofisi
22 York House, Turks Row SW3 4TH
+44 7425 504403
london@woo.com.tr
Amerika Ofisi
4 Roosevelt Avenue, Bighamton New York, 13901
001 646 350 5936
newyork@woo.com.tr