Yurtdışı EğitimYurtdışı Yüksek Lisans Eğitimi

15 Kasım 2019
YURTDIŞI YÜKSEK LİSANS

Öğrenciler yurt dışında yüksek lisans yapmayı; dünya standartlarında eğitim almak ve bu eğitimi aldıkları ülkede staj ve iş imkanları elde etmek gibi sebeplerle tercih ederler.

Türk öğrencilerinin yüksek lisansta çoğunlukla tercih ettiği ülkeler; İngiltere, Kanada, Amerika ve Almanya olmuştur. Ancak son yıllarda bu değişmiştir. Avrupa Birliği genelinde geçerli diploma sunması, uygun fiyat aralıkları ve geniş iş imkanları ile Polonya, Estonya, Macaristan ve İspanya artık çokça tercih edilmektedir.

Yüksek lisans eğitimini yurt dışında yapan bir öğrenci birçok açıdan Türkiye’deki rakiplerinin önüne geçmektedir. Dil yeterliğinden, çok uluslu şirket stajlarına kadar pek çok avantaj söz konusudur.

Master programları genel olarak Türkiye’deki ile benzerlik göstermektedir. 1 ya da 2 yıl süreli yapılmaktadır. Tezli ya da tezsiz seçenekler de mevcuttur.

Yurtdışı Yüksek Lisans programlarında seçilen okul dünya sıralamasında ilk 1000’de yer alıyorsa, YÖK denkliği var diyebiliriz. Bu aşamada dikkate alacağımız dünya sıralamaları şunlardır:

  • Times Higher Education
  • QS Top Universities

Yurtdışı Yüksek Lisans Kabul ve Başvurusu

Başvuru ve kabul şartları ülkeye, hatta seçilen okula göre farklılık göstermektedir. Buna göre;

  • Not ortalaması
  • Dil Yeterlilik Sınav Belgesi ( IELTS/TOEFL)
  • Amerika master programları için GRE/GMAT sınav belgeleri
  • C.V.
  • Motivasyon Mektubu
  • Referans Mektupları
  • Bazı durumlarda en az 2 yıl iş tecrübesi istenmektedir.

Yurtdışında eğitim almak isteyen yüksek lisans öğrencileri için Woo Academia karar ve başvuru aşamasında doğru adres olacaktır. 20 yıldan uzun süredir üniversitede bu danışmanlığı yapmış olan akademisyen ekibimiz, seçtiğiniz hedefe ulaşmanızda en büyük destekçiniz olacaktır.

Yurtdışı Yüksek Lisans Başvuru Dönemi ve Tarihleri:

Ülkeden ülkeye değişiklik göstermekle beraber genel olarak ilk başvurular Ekim ayında yapılmaktadır. Amerika’da Kasım ayı sonunda biten başvurular, Avrupa, Kanada ve Avustralya’da genellikle Ocak ayı sonunda biter. Bunun dışında ek başvuru gereken ülkelere de dikkat etmek gerekmektedir. Bazı Avrupa ülkeleri mülakat istemektedirler. Seçeceğiniz ülke ve programa ilişkin karar vermek için Woo Academia ile iletişime geçebilirsiniz.

Bize Ulaşın
Türkiye Ofisi
Officium Beytepe 9. Kat No:105, Beytepe, Kanuni Sultan Süleyman Blv, 06800 Çankaya/Ankara
+90 (535) 662 88 66
+90 (312) 235 80 85
+90 (312) 235 80 86
+90 (536) 772 70 10
hello@woo.com.tr
Londra Ofisi
22 York House, Turks Row SW3 4TH
+44 7425 504403
london@woo.com.tr
Amerika Ofisi
4 Roosevelt Avenue, Bighamton New York, 13901
001 646 350 5936
newyork@woo.com.tr